Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Styrgrupp psykisk hälsa

Styrgruppen består representanter från länets sex vårdsamverkansområden, från styrgrupp alternativt temagrupper eller motsvarande. Två från region (specialist- och primärvårdsnivå) och en från kommun. Göteborgs Stad har extra deltagare beroende på sin storlek.

VästKom och koncernkontoret VGR ingår med en representant vardera. Representant från NSPHiG och VGR, avdelning folkhälsa adjungeras till samtliga möten. Styrgruppen kan vid behov adjungera ytterligare resurspersoner.

Styrgruppen ansvarar främst för den länsgemensamma handlingsplanen för psykisk hälsa och uppföljning av den. Styrgruppen samordnas av två processledare, en från Västkom och en från VGR.

Vårdsamverkan Fyrbodal

Kommun
Johan Lundh, Socialchef
johan.lundh@fargelanda.se 

Liselott Sörensen-Ringi (Elevhälsa)
liselott.sorensen-ringi@munkedal.se 

Primärvård
Malin Klittvall, Medicinskt ansvarig läkare, Beredning psykiatri/missbruk
malin.klittvall@achima.se

Specialistsjukvård
Rose-Marie Sandberg, Områdeschef omr. 3 Nu-sjukvården, Ledningsgrupp barn och unga
rose-marie.sandberg@vgregion.se

Närvårdssamverkan Södra Älvsborg 

Kommun
Ann-Christin Efraimsson, Ledningsgruppen lokal närvårdssamverkan
ann-christin.efraimsson@ulricehamn.se

Thomas Johansson, Skolchef, Vårgårda
thomas.johansson@vargarda.se 

Primärvård
Maria Sjöblom Hyllstam, Ledningsgruppen lokal Närvårdssamverkan
maria.sjoblom.hyllstam@vgregion.se

Specialistsjukvård
Malin Camper, Sektionschef, vuxenpskyatri, SÄS, Uppdragsgrupp Psykisk hälsa
malin.camper@vgregion.se

Vårdsamverkan Skaraborg

Kommun
Tony Johansson, Avdelningschef, Sektor barn och utbildning, Vårdsamverkan Barn och unga
Tony.L.Johansson@skovde.se

Lena Friberg, Sektorschef, Sektor socialtjänst
Lena.Friberg@skovde.se 

Primärvård
Angelica Engman, Vårdcentralschef, Närhälsan, Vuxna, psykiatri och missbruk
angelica.engman@vgregion.se

Specialistsjukvård
Lena Bjugård Bränfeldt
lena.bjugard.branfeldt@vgregion.se

SIMBA

Kommun
Irene Blomqvist, Verksamhetschef IFO
irene.blomqvist@ale.se 

Anna Orvefors, Avdelningschef Resurscentrum, barn- och utbildningsförv.
anna.orvefors@tjorn.se 

Primärvård
Ann-Sofie Lekander, Närhälsan Tjörn vårdcentral
ann-sofie.lekander@vgregion.se 

Specialistsjukvård
Eva Blixt, Psykiatriska kliniken, Kungälvs sjukhus
eva.blixt@vgregion.se 

Kommun och sjukvård Samverkan i Göteborg

Kommun
Ingvor Gunnarsson, Sektorschef IFO och funktionshinder, Repr.Temagrupp Psykiatri
ingvor.gunnarsson@vastra.goteborg.se 

Carolina Robinsdotter
Elevhälsan, Göteborg
carolina.robinsdotter@grundskola.goteborg.se

Primärvård
Stina Benderix, Närhälsan, Ordf.Temagrupp Psykiatri
stina.benderix@vgregion.se 

Specialistsjukvård
Pia Rydell, Verksamhetschef
pia.rydell@vgregion.se 

SAMLA 

Kommun
Christian Sandgren, Verksamhetschef Stöd och Omsorg, Arbetsmarknad/Funktionsstöd
Christian.sandgren@lerum.se 

Malin Hedin
malin.hedin@alingsas.se               

Primärvård
Malin Bomberg
malin.bomberg@vgregion.se 

Specialistsjukvård
Gunlög Hedtjärn
gunlog.hedtjarn@vgregion.se 

Göteborgs Stad

Andreas Ericson, Planeringsledare 
andreas.ericson@stadshuset.goteborg.se 

VästKom

Charlotta Wilhelmsson, Processledare VästKom
charlotta.wilhelmsson@vastkom.se

Madeleine Nilsson Processledare VästKom
Madeleine.nilsson@vastkom.se 

Västra Götalandsregionen

Lise-Lotte Risö Bergerlind, Enhetschef, Kunskapscentrum för psykisk hälsa
lise-lotte.risobergerlind@vgregion.se 

Ulrika Söderlund, Regionutvecklare, Kunskapscentrum psykisk hälsa
ulrika.soderlund@vgregion.se

Adjungerade

Jörgen Hansson, Avdelning för social hållbarhet, Västra Götalandsregionen
jorgen.d.hansson@vgregion.se  

Sonny Wåhlstedt, Ordförande & verksamhetsansvarig, NSPHiG
sonny@nsphig.se 

Minnesanteckningar, Psykisk hälsa

Titel

Mötestider 2020

5 mars kl. 09:00-12:00
6 maj, kl. 09:00-13:00
31 augusti, kl. 12:00-16:00
15 oktober, kl. 09:00-13:00
16 december, kl. 12:00-16:00

Ebba Bothén

Regionutvecklare, VGR
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Catharina Sundström

Processledare Psykisk hälsa; VästKom
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Senast uppdaterad: 2021-09-14 11:34