Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Styrgrupp IT i Väst

Styrgrupp IT i Väst (SITIV) har som uppgift att styra och leda arbetet kring de IT-stöd som är gemensamma för Västra Götalands kommuner och Västra Götalandsregionen.

Styrgruppen arbetar på uppdrag av Västra Götalandsregionen och de 49 kommunerna. Kommunerna företräds av de fyra kommunalförbunden samt VästKom.

Kristofer Svensson
Förbundsdirektör, Skaraborgs kommunalförbund
kristofer.svensson@skaraborg.se 

Erik Lindskog
Direktör, VästKom
erik.lindskog@vastkom.se 

Bjarne Christansson 
Avdelningschef FVM leverans, VGR
bjarne.christiansson@vgregion.se 

Gitte Caous
Förbundsdirektör, Göteborgsregionens kommunalförbund
gitte.caous@goteborgsregionen.se 

Magnus Haggren
Förbundsdirektör, Boråsregionen/Sjuhärads kommunalförbund
magnus.haggren@borasregionen.se 

Ylva Morén
Kommundirektör, Munkedals kommun (Fyrbodal)
ylva.moren@munkedal.se 

Anna Lärk Ståhlberg
Förbundsdirektör Fyrbodal
anna.lark.stahlberg@fyrbodal.se 

Babbs Edberg
Förvaltningsdirektör Äldre samt vård- och omsorgsförvaltningen Göteborgs Stad 
babbs.edberg@aldrevardomsorg.goteborg.se 

Carina Helgesson-Björk
Verksamhetschef Intraservice Välfärd Göteborgs Stad
carina.bjork@intraservice.goteborg.se 

Karl Fors
Länssamordnare, VästKom
karl.fors@vastkom.se 

Jörgen Thorn
Primärvårdsdirektör, VGR
jorgen.thorn@vgregion.se 

Madeleine Stark
Funktionsledare samverkande vård och omsorg, VGR
madeleine.stark@vgregion.se 

Anders Carlberg
Avdelningschef forskning och utveckling
anders.carlberg@vgregion.se 

Ann-Marie Schaffrath
Digitaliseringsdirektör, VGR
ann-marie.schaffrath@vgregion.se 

Linn Wallér
Enhetschef, GITS
linn.waller@vgregion.se 

Möten SITIV

2022
2 mars
12 maj
31 augusti
27 oktober kl 13.00-16.00

Mötesanteckningar, SITIV

Titel

Senast uppdaterad: 2019-11-11 14:28