Nytt hälso- och sjukvårdsavtal och tillhörande överenskommelser
Nu är beslutet taget i samtliga kommuner i Västra Götaland och Västra Götalandsregionen (VGR) och därmed är det nya hälso- och sjukvårdsavtalet i hamn och börjar gälla 1 januari 2027.
Hälso- och sjukvårdsavtalet med tillhörande överenskommelser:
- Hälso- och sjukvårdsavtal
- Överenskommelse Kommunens betalningsansvar vid in- och utskrivning från sluten hälso- och sjukvård
- Överenskommelse Regionens läkaransvar i kommunal primärvård
- Överenskommelse Samverkan kring personer med psykisk funktionsnedsättning, personer med skadligt bruk och beroende, samt barn och unga som vårdas utanför det egna hemmet
- Överenskommelse Ansvar för samverkan om munhälsa – uppsökande och nödvändig tandvård
Information om det nya avtalet
Hälso- och sjukvårdsavtalet reglerar samarbetet och ansvaret för de patienter som får vård av både VGR och någon av Västra Götalands 49 kommuner. Oftast handlar det om patienter, i alla åldrar, som behöver hälso- och sjukvård i hemmet eller i andra särskilda boendeformer.
Avtalet innebär att hälso- och sjukvården utgår från patientens behov och planeras gemensamt av patienten, kommunen och VGR. Det förbättrade samarbetet kommer till exempel innebära att patienterna upplever förbättringar vid flytt mellan olika vårdgivare.
Ett konkret steg mot nära vård
”Nära vård” är den nationella riktningen för hälso- och sjukvården för att möta framtiden på ett bra sätt. Det innebär att vården ska bli mer personcentrerad, samordnad, medskapande och hälsofrämjande.
Det nya hälso- och sjukvårdsavtalet konkretiserar denna riktning mot en stärkt primärvård, bättre kontinuitet och förebyggande insatser för patientens bästa.
Från avtal till skillnad för invånarna
Nu när avtalet är beslutat börjar arbetet med att anpassa arbetssätt och rutiner till det som kommunerna och VGR har kommit överens om.
I höst startar därför ett förberedelsearbete inför att avtalet börjar gälla 2027. En viktig pusselbit är dialogkonferenser i höst där medarbetare från kommunerna och VGR möts för att stärka beredskapen för att arbeta tillsammans på nya sätt.
Fakta om hälso- och sjukvårdsavtalet
- Reglerar ansvar och ger förutsättningar för gott samarbete och samverkan mellan Västra Götalandsregionen och 49 kommuner i Västra Götaland
- Träder i kraft 1 januari 2027 tillsammans med avtalets tillhörande överenskommelser.
- Omfattar bland annat hälso- och sjukvård i hemmet, läkaransvar i kommunal primärvård samt in- och utskrivning från sjukhus.
Dialogkonferens om nytt hälso- och sjukvårdsavtal hösten 2026
Västra Götalandsregionen och VästKom bjuder in till dialogkonferens om det nya hälso- och sjukvårdsavtalet och tillhörande överenskommelser som träder i kraft den 1 januari 2027.
Konferensen kommer att varva information och dialog med fokus på samverkan, förberedelser och nya arbetssätt. Deltagarna får kunskap om avtalet, material för det egna införandet samt möjlighet att dela erfarenheter och knyta kontakter.
Målgruppen är tjänstepersoner och politiker inom hälso- och sjukvård, vård och omsorg samt socialtjänst.
Anmälan sker i Regionkalendern via följande länkar:
2026-09-08 kl. 09:00-15:00 - Anmäl dig här
2026-10-06 kl. 09:00-15:00 - Anmäl dig här
2026-10-15 kl. 09:00-15:00 - Anmäl dig här
Länsgemensam riktlinje för patientsäkerhet tas fram
Parallellt med implementeringen av det nya hälso- och sjukvårdsavtalet pågår även ett arbete med en länsgemensam riktlinje för patientsäkerhet. Riktlinjen har koppling till avtalets inriktning genom att den tydliggör ansvar och patientsäkerhet inom området. Mer information om riktlinjen kommer att publiceras när slutförslaget finns framtaget och beslutsprocess påbörjas.
Länk till sidan om Patientsäkerhet
Gemensam arbetsgrupp
Arbetsgruppen består av fem regionrepresentanter och fem kommunrepresentanter och leds av Jenny Nilsson från Västra Götalandsregionen och Malin Swärd Davidsson från VästKom. Arbetsgruppen har även stöd av juridisk, kommunikativ och administrativ kompetens, samt referensgrupper.
Uppdragshandling Arbetsgrupp Hälso-och sjukvårdsavtal