Behovsbedömning och uppföljning av hjälpmedel görs i båda processerna, i process 1 av myndighet och i process 2 av verkställigheten. Nedan följer frågor att reflektera över som stöd i processerna.
Frågor att reflektera över vid behovsbedömning av hjälpmedel:
- Kan ett hjälpmedel täcka behovet/behoven och vara till nytta för brukaren? (Exempelvis i form av ökad trygghet, ökad självständighet, ökad aktivitetsförmåga, ökad delaktighet eller minskade krav på omgivningsfaktorer)
- Hur ofta kommer brukaren använda/ha nytta av hjälpmedlet?
- Fungerar hjälpmedlet utifrån miljö och omgivningsfaktorer? (Exempelvis uppkopplingsmöjligheter, utrymme att placera hjälpmedlet med mera.)
- Finns det risker med hjälpmedlet utifrån den aktuella brukaren och verksamheten? (Identifiera möjliga risker, bedöm hur allvarliga eventuella risker är, hur stor risken är för att de inträffar och hur de bäst kan hanteras.)
- Svarar behovet/behoven hos brukaren mot anvisningen för aktuellt hjälpmedel?
- Finns nödvändiga samtycken?
Frågor att reflektera över vid uppföljning av hjälpmedel:
- Har målet med hjälpmedlet uppnåtts, utifrån brukarens perspektiv? (På vilket sätt har målet uppnåtts, helt eller delvis. Om målet inte uppnåtts, varför inte?)
- Hur har hjälpmedlet fungerat? (Brukarens upplevelse, uppkoppling, praktisk hantering med mera.)
- Ta ställning till om hjälpmedlet ska fortsätta att användas.