Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Överenskommelse för barns och ungas hälsa

Samverkan för barns och ungas hälsa är en överenskommelse mellan Västra Götalands kommuner och Västra Götalandsregionen. Den ska främja och tydliggöra struktur och ansvar för samverkan, samarbete och samordning mellan berörda verksamheter och gäller alla barn och unga till och med 20 år som behöver samordnade insatser.

VästBus tidigare riktlinjer ersätts av denna överenskommelse samt av ”Riktlinje för Samordnad individuell plan för kommunerna i Västra Götaland och Västra Götalandsregionen”.

Kontaktpersoner för implementeringen av överenskommelsen Samverkan för barns och ungas hälsa

SIMBA
Emily Jakoby Kask ejkpsykolog@gmail.com
Therése Arvidsson Therese.A.Arvidsson@stenungsund.se

SAMLA
Karin Svensson karin.km.svensson@vgregion.se

Skaraborg
Emmelie Alvarsson emmelie.alvarsson@skaraborg.se
Karin Ahlqvist karin.ahlqvist@skaraborg.se

Göteborg
Frida Palm frida.palm@vgregion.se
Lena Ekeroth lena.ekeroth@vgregion.se

Fyrbodal
Helén Svensson helen.i.svensson@vgregion.se

Södra Älvsborg
Maria Glemfeldt maria.glemfelt@vgregion.se

Catharina Sundström

Processledare, Psykisk hälsa VästKom
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Ebba Bothén

Regionutvecklare, VGR
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Jessica Ek

Implementeringssamordnare och länsövergripande SIP-samordnare
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Snabblänkar

Samordnad individuell plan, SIP
Information om arbetet med samordnad individuell plan, både gällande bakgrund, lagstiftning samt frågor och svar.

Avvikelser
Avvikelsehantering - om samverkan inte fungerar


Senast uppdaterad: 2021-10-15 13:26