Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Politisk samverkan Skaraborg

Politisk samverkan Skaraborg, PSS, formar de gemensamma politiska uppdragen och utgör ramen för Vårdsamverkan Skaraborg.

Gruppen är en mötesplats för samråd, samverkan, dialog, ledning, förvaltning och utveckling inom Skaraborg. PSS kan bidra till en gränsöverskridande verksamhets- och kunskapsutveckling med beaktande av befintliga avtal och överenskommelser.

I PSS kan framtida utmaningar inom Hälso- och sjukvård och socialtjänst diskuteras.

Ordförande

Gunilla Druve Jansson
Östra hälso- och sjukvårdsnämnden

070-799 51 83
gunilla.druve.jansson@vgregion.se

Skaraborgs kommuner

Anna-Karin Skatt
anna-karin.skatt@tidaholm.se

Ann-Christine Fredriksson
ann-christine.fredriksson@hjo.se

Theres Sahlström
theres.sahlstrom@politiker.skovde.se

Mikael Ericksson
mikael.ericksson@gullspang.se

Styrelsen för Habilitering & Hälsa

Patric Cerny 
patric.cerny@svenskakyrkan.se 

Sebastian Aronsson
sebastian.aronsson@vgregion.se
iseb@me.com 

Styrelsen för Närhälsan

Peter Söderlund
peter.soderlund@politiker.tibro.se

Maria Radivoj
mariaradivoj@gmail.com

Styrelsen för Regionhälsan

Charlotte Nordström
charlotte.nordstrom@vgregion.se

Michael Melby 
michael.melby@mellerud.se

Styrelsen för Skaraborgs Sjukhus

Pär Johnson
par.johnson@liberalerna.se

Susanne Berglund
susanne.larsson@falkoping.se

Tandvårdsstyrelsen

Linnea Wall
linnea.wall@mariestad.se

Kjell Sjölund
kjell.sjolund@karlsborg.se

Östra hälso- och sjukvårdsnämnden

Gunilla Druve Jansson
gunilla.druve.jansson@vgregion.se

Dan Hovskär 
dan.hovskar@falkoping.se

Sebastian Ekeroth Clausson
sebastian.clausson@vgregion.se

Mötestider

2021

4 mars – 09:00-12:00

21 maj – 09:00-12:00

8 oktober – 13:00-16:00

2 december – 09:00-12:00

Protokoll

Titel

Senast uppdaterad: 2021-05-15 13:35