Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontakt

Kontaktuppgifter till ordföranden i de olika arbetsgrupperna inom Vårdsamverkan Skaraborg samt till beredningsgruppen för styrgruppen, som har det övergripande ansvaret för vårdsamverkans löpande arbete. Här finns även kontaktuppgifter till kommunikatör för publicering på webbplatsen.

Ordförande i grupper

Mer info om grupperna och samtliga ledamöter/representanter finns på sidan Organisation.

Barn och unga

Hans Ekensskär
Socialchef, Grästorps kommun
0514-582 33
hans.ekensskar@grastorp.se

FoU Skaraborg

Svante Lifvergren
Skaraborgs sjukhus
070-643 30 81
svante.lifvergren@vgregion.se

Geriatrik, demens och palliativ vård

Per Granath
Skövde kommun
0500-49 85 27
per.granath@skovde.se

Patientsäkerhet

Angela Olausson
MAS, Götene kommun
0511-38 63 65
angela.olausson@gotene.se

Politisk samverkan Skaraborg, PSS

Anna-Karin Skatt
Skaraborgs Kommunalförbund
0502-60 60 49
anna-karin.skatt@tidaholm.se

Psykisk hälsa och missbruk/beroende, vuxna

Anneli Maaranen (tidigare Koivuniemi)
socialchef Tibro kommun
0504-181 19
anneli.maaranen@tibro.se

Ylva Morén,
socialchef Vara kommun  
0512-312 35  
ylva.moren@vara.se

Samordnad hälsa, vård och omsorg

Krister Bergkvist
Skaraborgs Sjukhus
0700-20 63 47
krister.sven.bergkvist@vgregion.se

Styrgrupp

Jan Malmgren
Skaraborgs Kommunalförbund
072-227 90 84 
0500-49 72 01
jan.malmgren@skaraborg.se

Kontakt beredningsgrupp

Eva-Marie (Mia) Gustavsson
Skaraborgs Sjukhus
0700-82 33 17
eva-marie.gustafsson@vgregion.se 

Malin Swärd
Skaraborgs Kommunalförbund
0738-03 73 11
malin.sward@skaraborg.se

Nils-Gunnar Främberg 
Primärvården
0733-52 17 28
nils.gunnar.framberg@vgregion.se

För att publicera dokument

För publicering av dokument och ändringar på webbsidan, kontakta:

Gunilla Fasth
Kommunikatör, Vårdsamverkan Skaraborg
gunilla@fasthkommunikation.se

Kom ihåg att skicka med länk till den sida du vill publicera eller ändra på. 


Senast uppdaterad: 2020-07-21 13:16