Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Mobil närvård

Mobil närvård är en modell för god sammanhållen nära vård, för att undvika onödiga sjukhusvistelser.

Mobil närvård bygger på att kommunen står för basverksamheten och dygnet runt-funktionen samt arbetar tätt tillsammans med specialistteam och hemsjukvårdsläkare.

Vården ges i hemmet och utgår alltid från individens behov. Syftet är att skapa ökad upplevelse av trygghet och nöjdhet, bättre utnyttjande av gemensamma resurser samt minska undvikbar slutenvård.

Målgrupp är svårt sjuka hemsjukvårdspatienter som har ett långvarigt och stort behov av vård och omsorg.

Arbetsgrupp

Karin Scharl, representerar SÄS
karin.scharl@vgregion.se
 
Gunnar Helgesson, representerar SÄS
gunnar.helgesson@vgregion.se
 
Katarina Zamac, representerar SÄS
katarina.zamac@vgregion.se
 
Sonja Nilsson, representerar offentliga vårdcentraler
sonja.nilsson@vgregion.se
 
Anna Cederbank, representerar privata vårdcentraler
anna.cederbank@ptj.se
 
Elisabeth Hindelius, representerar kommunerna
elisabeth.hindelius@svenljunga.se
 
Pär Skoog, representerar kommunerna 
par.skoog@tranemo.se
 
Marie Elm, representerar kommunerna
marie.elm@boras.se

 

Ingela Sunneskär

Projektsamordnare
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Senast uppdaterad: 2022-03-31 10:42