Utbildningar & konferenser
Under "Aktuella utbildningar och konferenser" informerar vi om kommande evenemang. När utbildningen eller konferensen är genomförd publiceras eventuellt material under Dokumentation från utbildningar och konferenser.
Kommande konferenser & utbildningar
-
Samverkanskonferens med äldre i fokus
Samverkansgrupp Geriatrik, Demens, Palliativ vård och Stroke bjuder in brett till en konferens! Jobbar du på sjukhus, kommun, vårdcentral, rehabmottagning eller någon av VGR:s övriga förvaltningar och samverkar med andra aktörer runt äldre och palliativa personer så är du välkommen. Fokus ligger på den senaste kunskapen inom viktiga områden!
-
Samverkanskompetens Skaraborg
Utbildningen om samverkanskompetens i Lärportalen vänder sig till alla chefer och medarbetare inom hälso- och sjukvården, socialtjänsten och skolan som arbetar med samverkan och finns för att stötta individer som har behov av samordnade insatser från båda huvudmännen.
-
Aktuella utbildningar i SIP och Samverkanskompetens
Vårdsamverkan Skaraborg erbjuder både grund- och fördjupningsutbildning i SIP-processen. Här finns mer information om tillgängliga utbildningar.