Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Gå direkt till huvudinnehållet

Temagrupp Psykiatri

Personer med psykiska funktionsnedsättningar och personer med substansbruk ska uppleva att vård- och stödinsatser är tillgängliga, trygga, säkra och samordnade av kommun, primärvård, sjukhus, habilitering och tandvård.

Minnesanteckningar

Titel

Mötestider 2024

Samtliga mötestider är klockan 8.30–10.30

  • 1 februari
  • 14 mars
  • 25 april
  • 23 maj

Regionens representanter på specialistnivå

Pia Rydell
Verksamhetschef Psykiatri psykos, Sahlgrenska universitetssjukhuset
pia.rydell@vgregion.se

Mathias Alvidius
Verksamhetschef Psykiatri Affektiva, Sahlgrenska universitetssjukhuset
mathias.alvidius@vgregion.se

Karina Stein
Verksamhetschef verksamhet Beroende, Sahlgrenska Universitetssjukhuset
karina.stein@vgregion.se

Inger Stenberg
Bitr övertandläkare, Specialkliniken för sjukhustandvård/oral medicin, Göteborg
inger.w.stenberg@vgregion.se

Regionens representanter på primärvårdsnivå/basnivå

Martin Öst
Verksamhetschef Din Klinik, PrimÖR
verksamhetschef@dinklinik.se

Miina-Maria Finström
Enhetschef Habilitering Göteborg
miina-maria.finstrom@vgregion.se

Åsa Gustavsson
Vårdcentralchef, Närhälsan
asa.maria.gustavsson@vgregion.se

Kommunernas representanter/ kommunal hälso-och sjukvård

Camilla Hesselroth – ordförande
Göteborgs Stad
camilla.hesselroth@funktionsstod.goteborg.se

Carina Fransson
Verksamhetschef, Härryda kommun Hälsa och bistånd
carina.fransson@harryda.se

Emma Granhage
verksamhetschef, Mölndals stad
emma.granhage@molndal.se 

Petra Runevik
Partille kommun
petra.runevik@partille.se

Veronica Tindvall
Enhetschef Stöd och behandling, Öckerö kommun
Veronica.Tindvall@ockero.se

Brukarrepresentanter

Jenny Atho
NSPH i Västra Götaland
jenny@nsphvastragotaland.se

Filippa Gagnér Jenneteg (föräldraledig)
NSPH i Västra Götaland
filippa@nsphvastragotaland.se

Sonny Wåhlstedt
Ordförande NSPH i Västra Götaland
sonny@nsphvastragotaland.se 

Adjungerad

Anette Forsberg
Processledare LGS och politiskt samråd
anette.forsberg@vgregion.se 

Eva Nilsson

Utvecklingsledare i samverkansverktyg med fokus på stärkt brukarmedverkan
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Zofia Delauzun

Processledare Temagrupp Psykiatri, Delregional samordnare Samverkansavvikelser
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer
Delregional samordnare Samverkansavvikelser
Senast uppdaterad: 2023-07-04 14:09