Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Politiskt samråd

Det politiska samrådets roll är att ge, följa upp och styra uppdrag. Huvuduppdraget är målinriktad praktisk politik i syfte är att utveckla och fördjupa samverkan mellan kommun, sjukhus och primärvård inom Göteborgsområdet i arbetet med att utjämna skillnader i hälsa.

Politiska samrådet ska:

  • Ha gemensam spaning på strategiskt övergripande frågor.
  • Bidra till gränsöverskridande verksamhets- och kunskapsutveckling.
  • Vara politisk forum för frågor som berör samverkan mellan kommun och sjukvård i Göteborgsområdet.
  • Styra samverkansarbetet genom att fastställa uppdrag för ledningsgruppen.
  • Ta initiativ till uppdrag, organisering och finansiering av samverkanslösningar mellan parterna.

Minnesanteckningar

Titel

Mötestider

2021

Politiska samrådet:

  • 12 februari kl 13.00 – 16.00
  • 11 juni kl 13.00 – 16.00, gemensamt med ledningsgruppen/LGS
  • 15 oktober: KL 13.00-16.00

Politiska samrådet, presidiet:

  • 2 februari kl. 10.00-11.00
  • 29 september: KL 11.00 -12.00

Monika Beiring (M), ordförande
Styrelsen för Närhälsan
monika.beiring@vgregion.se

Jonas Mårdbrink (M)
Partille kommun
jonas.mardbrink@partille.se

Göran Isacsson (M)
Mölndals stad
goran.isacsson@molndal.se

Maria Kornevik Jakobsson (C )
Härryda kommun
maria.kornevik.jakobsson@harryda.se

Sandra Svensson (M)
Öckerö kommun
sandra.svensson@ockero.se

Daniel Bernmar (V)
Göteborgs Stad
daniel.bernmar@politiker.goteborg.se

Elisabet Lann (KD), vice ordförande
Göteborgs Stad
Elisabet.lann@stadshuset.goteborg.se

Marina Johansson (S)
Göteborgs Stad
marina.johansson@politiker.goteborg.se

Madeleine Jonsson (MP)  
Västra Hälso- och sjukvårdsnämnden
madeleine.p.jonsson@vgregion.se

Gustaf Josefson (M)
Styrelsen för Sahlgrenska Universitetssjukhuset
gustaf.josefson@vgregion.se

Charlotte Nordström (M)
Styrelsen för regiongemensam hälso- och sjukvård
charlotte.nordstrom@vgregion.se

Anna-Lena Holberg (M)
Styrelsen för sjukhusgruppen i Väster
anna-lena.holberg@lerum.se

Patric Cerny (L)
Styrelsen för Habilitering och Hälsa
patric.cerny@vgregion.se 

Lars-Erik Hansson (V)
Tandvårdsstyrelsen
lars-erik.hansson@vgregion.se

Ersättare

Bengt Odeholm (S)
Partille kommun
Bengt.Odeholm@partille.se

Ove Dröscher (S)
Mölndals stad
ove.droscher@molndal.se

Sven Karlsson (M)
Härryda kommun
sven.karlsson@politiker.harryda.se 

Thomas Wijk (S)
Öckerö kommun
thomas.wijk@ockero.se

Maria Brauer (S)
Västra Hälso- och sjukvårdsnämnden
maria.brauer@ockero.se

Ingmarie Torstensson (V)
Styrelsen för Närhälsan
ingmarie.torstensson@hotmail.com

Cecilia Dahlman Eek (S)
Styrelsen för Sahlgrenska Universitetssjukhuset
cecilia.dalmaneek@vgregion.se

Michael Melby (S)
Styrelsen för regiongemensam hälso- och sjukvård
michael.melby@vgregion.se

Birgit Lövkvist (V)
Styrelsen för sjukhusgruppen i Väster
birgit.lovkvist@vgregion.se

Mikael Faleke (M)
Tandvårdsstyrelsen
mikael.faleke@politiker.tibro.se

Anne-Charlotte Larsson

Processledare LGS och politiskt samråd
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer
Senast uppdaterad: 2021-08-20 12:57