Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Temagrupp Äldre

Äldre med sjukdom och funktionsnedsättning ska känna att vård, stöd och omsorgsinsats är tillgänglig, trygg, säker och samordnad av kommun, primärvård, sjukhus och tandvård.

Minnesanteckningar Temagrupp Äldre

Titel

Mötestider

2022

  • 9 februari kl. 13:30-16
  • 27 april kl. 13:30-16
  • 8 juni kl. 13:30-16

Regionens representanter på specialistnivå

David Gembäck
Bitr.verksamhetschef MGA Östra sjukhuset
david.gemback@vgregion.se

Simina Gherman
Överläkare, sektionschef geriatrik, Sahlgrenska universitetssjukhuset
simina.gherman@vgregion.se

Sara Lilliehöök
Verksamhetschef Geriatrik, Mölndals sjukhus
sara.lilliehook@vgregion.se

Lena Holmquist Henriksson
Enhetschef för geriatriskt utvecklingscentrum, Sahlgrenska universitetssjukhuset
lena.holmquist.henriksson@vgregion.se

Marie Gardtman
Verksamhetschef Angereds Närsjukhus
marie.gardtman@vgregion.se

Lotten Pihl
Sjukhustandläkare Mölndals sjukhus
lotten.pihl@vgregion.se

Regionens representanter på primärvårdsnivå/basnivå

Marie Berg
Vårdcentralchef Närhälsan Torslanda vårdcentral
marie.l.berg@vgregion.se

Snezana Hadziselimovic
Verksamhetschef, Citysjukhuset +7
snezana.hadziselimovic@citysjukhuset.se

Kommunernas representanter kommunal hälso-och sjukvård/Äldreomsorg

Arto Niskala
Verksamhetschef Äldreomsorg, Öckerö Kommun
arto.niskala@ockero.se

Christina Wadell
Områdeschef, Mölndals stad
christina.wadell@molndal.se

Catharina Johanson, ordförande
Avdelningschef för Bistånd- och Hälsa, Partille kommun
catharina.johansson@partille.se

Ingegärd Ljungqvist
Verksamhetschef Hälso- och sjukvård, Göteborgs stad
ingegard.ljungqvist@aldrevardomsorg.goteborg.se

Mona Månsson
Verksamhetschef Hälso- och sjukvård, Göteborgs stad
mona.mansson@aldrevardomsorg.goteborg.se 

Anna Hildesson
Verksamhetschef Vård och omsorg, Härryda kommun
anna.hildesson@harryda.se  

Processledare

Camilla Lundqvist
Processledare Temagrupp Äldre
072 - 218 85 41
camilla.lundqvist@aldrevardomsorg.goteborg.se

Adjungerad

Anne-Charlotte Larsson
Processledare LGS
076 - 771 67 92
anne-charlotte.larsson@vgregion.se

Camilla Lundqvist

Processledare Temagrupp Äldre, vik. delregional samordnare MedControl Pro
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer
Senast uppdaterad: 2022-03-10 15:57