Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Äldre

Äldre med sjukdom och funktionsnedsättning ska känna att vård, stöd och omsorgsinsats är tillgänglig, trygg, säker och samordnad av kommun, primärvård, sjukhus och tandvård.

Minnesanteckningar Temagrupp Äldre

Titel

Mötestider

2021
27/1 kl. 13.30-16.00
28/4 kl. 13.30-16.00
9/6 kl. 13.30-16.00

Regionens representanter på specialistnivå

David Gembäck
Bitr.verksamhetschef MGA Östra sjukhuset
david.gemback@vgregion.se

Simina Gherman
Överläkare, sektionschef geriatrik, Sahlgrenska universitetssjukhuset
simina.gherman@vgregion.se

Sara Lilliehöök
Verksamhetschef Geriatrik, Mölndals sjukhus
sara.lilliehook@vgregion.se

Lena Holmquist Henriksson
Enhetschef för geriatriskt utvecklingscentrum, Sahlgrenska universitetssjukhuset
lena.holmquist.henriksson@vgregion.se

Marie Gardtman
Verksamhetschef Angereds Närsjukhus
marie.gardtman@vgregion.se

Lotten Pihl
Sjukhustandläkare Mölndals sjukhus
lotten.pihl@vgregion.se

Regionens representanter på primärvårdsnivå/basnivå

Lena Strömberg, ordförande
Vårdcentralchef, Närhälsan Slottskogen vårdcentral
lena.b.stromberg@vgregion.se 

Annika Robinson
Vårdcentralschef Närhälsan Eriksberg VC
annika.robinson@vgregion.se

Martin Jensen
Verksamhetschef, Capio Gårda vårdcentral
martin.jensen@capio.se 

Kommunernas representanter kommunal hälso-och sjukvård/Äldreomsorg

Arto Niskala
Verksamhetschef Äldreomsorg, Öckerö Kommun
arto.niskala@ockero.se

Christina Wadell
Områdeschef, Mölndals stad
christina.wadell@molndal.se

Catharina Johanson
Avdelningschef för Bistånd- och Hälsa, Partille kommun
catharina.johansson@partille.se

Kristina Söderlund
Verksamhetschef Hälso- och sjukvård, Göteborgs stad
kristina.soderlund@aldrevardomsorg.goteborg.se

Mona Månsson
Verksamhetschef Hälso- och sjukvård, Göteborgs stad
mona.mansson@aldrevardomsorg.goteborg.se 

Anna Hildesson
Verksamhetschef Vård och omsorg, Härryda kommun
anna.hildesson@harryda.se  

Processledare

Björn Gunnarsson
Processledare Temagrupp Äldre
0722-18 85 41
bjorn.gunnarsson@norrahisingen.goteborg.se

Adjungerad

Anne-Charlotte Larsson
Processledare LGS
076-77 16 792
anne-charlotte.larsson@vgregion.se

Björn Gunnarsson

Processledare Temagrupp Äldre, delregional koordinator Mobil närvård
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer
Senast uppdaterad: 2021-03-26 12:17