Karolina Wedne Lindberg ny processledare för LGS och Politiskt samråd

Uppdaterad:
Publicerad:

Efter två år som processledare för LGS går Anette Forsberg i pension. Nu tar Karolina Wedne Lindberg över rollen med erfarenhet från primärvården och ett starkt engagemang för samverkan.

Anette Forsberg har under sina två år som processledare varit med och utvecklat samverkansarbetet, stärkt styrningen och bidragit till ökad tydlighet i uppdraget. Hon lyfter särskilt det gemensamma engagemanget och viljan till förändring som funnits i både ledningsgrupp och politiskt samråd.

Nu välkomnar vi Karolina Wedne Lindberg som ny processledare för LGS och Politiskt samråd samt samordningsansvarig på samverkanskontoret. Karolina är sjuksköterska i grunden och har de senaste åtta åren arbetat inom Närhälsan, varav de senaste 6–7 åren som vårdcentralschef.
– Genom min roll som chef har jag fått bred erfarenhet av NOSAM-arbetet och vikten av fungerande samverkan i närområdet. Jag har också deltagit i arbetsgruppen för den nya arbetsbeskrivningen för in- och utskrivning inom ramen för hälso- och sjukvårdsavtalet, där kommun och region arbetat tillsammans för att ta fram ett nytt avtal. Det har gett mig god insikt i de gemensamma utmaningar vi står inför, säger Karolina.

Som processledare kommer hon att arbeta för att skapa sammanhang mellan olika nivåer inom samverkan och driva arbetet framåt utifrån den handlingsplan som LGS beslutat om. Rollen innebär också ett samordningsansvar på samverkanskontoret, där hon koordinerar arbetet för att ge ett effektivt stöd i de processer som pågår.
– Samverkan är komplext och kräver både tålamod och uthållighet, men det är också väldigt givande när det fungerar. Jag har ett engagemang i frågorna och ser att en god samverkan är viktig för att vi ska kunna utveckla vården och klara vårt gemensamma uppdrag på ett bra sätt, säger hon.

Framåt ser Karolina flera viktiga frågor att fokusera på, bland annat implementeringen av den nya arbetsbeskrivningen för in- och utskrivning, förbättrad kommunikation kring samverkansarbetet och att utveckla samverkan för att möta förändringarna inom nära vård på ett hållbart sätt.