Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Barn och unga

Arbetsgruppen för barn och unga vuxna i utsatt situation är också lokal Västbusgrupp

Om Västbus

Västbus arbetar för att barn- och ungdomar med psykisk, psykiatrisk och social problematik inte ska hamna mellan "stolarna", det vill säga komma i kläm mellan verksamheter. För att lägga hela fokus på barnet ska chefer och medarbetare från socialtjänst, skola, elevhälsa och BUP med flera arbeta enligt Västbus riktlinjer. Riktlinjerna beslutades politiskt i Västra Götalandsregionen och de 49 kommunerna 2005.

Sammanställning av lokal Västbusgrupp

Annelie Fischer
Förvaltningschef Bildning, Bollebygds kommun
annelie.fischer@bollebygd.se

Helena Sparrfeldt
Enhetschef, Bollbebygds kommun
helena.sparrfeldt@bollebygd.se

Lena Mårtensson
Sjuksköterska Bollebygds kommun
lena.martensson@bollebygd.se

Lisa Bäckman
Enhetschef, Bollebygds kommun
lisa.backman@bollebygd.se

Marie Karlsson
Distriktssköterska BVC
marie.mh.karlsson@vgregion.se

Madeleine Qvicklund
Barnmorska ungdomsmottagningen Närhälsan Borås och Bollebygd
madeleine.qvicklund@vgregion.se

Clary Hansson
Vårdenhetschef BUP Elindal, SÄS
clary.hansson@vgregion.se

Kristina Sunebrand
Folkhälsosamordnare, Bollebygds kommun
kristina.sunebrand@bollebygd.se

Milena Lampret
Rektor, verksamhetschef elevhälsan Bildning, Bollebygds kommun
milena.lampret@bollebygd.se

Teresia Granlund
Utvecklingsledare Bildning, Bollebygds kommun
teresia.granlund@bollebygd.se

Minnesanteckningar


Senast uppdaterad: 2018-12-12 07:33