Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Ledamöter LGS

Lena Lager, Ordförande
Socialchef, Härryda kommun
Representerar kranskommunerna Mölndal, Öckerö, Härryda och Partille
lena.lager@harryda.se

Göran Matejka Vice ordförande
Bitr sjukhusdirektör, SU
goran.matejka@vgregion.se

Anders Glansén
T.f. ekonomidirektör, SU
anders.glansen@vgregion.se

Boel Mörck
Områdeschef område 2, SU
boel.morck@vgregion.se

Ulf Lindberg
Sjukhusdirektör
Representerar Angereds Närsjukhus och Frölunda Specialistsjukhus
ulf.lindberg@vgregion.se

Anders Ljungné
Tandvårdschef, ATV gemensamt, Västra Götalandsregionen
anders.ljungne@vgregion.se

Henrietta Arwin
Primärvårdschef, Närhälsan område 4
henrietta.arwin@vgregion.se

Åsa Lind
Primärvårdschef Närhälsan område 5
asa.m.lind@vgregion.se

Peter Svensson
Processansvarig, G HSN, Koncernkontoret VGR
peter.r.svensson@vgregion.se

Maria Ahlgren
Verksamhetschef Carlanderska
maria.ahlgren@carlanderska.se

Carl Peter Anderberg
Medicinsk direktör, Kungsportsläkarna-Kvarterskliniken
carl-peter.anderberg@kvarterskliniken.se

Annika Waser

Verksamhetschef, Habilitering Vuxen
annika.waser@vgregion.se

Anette Johannesson
Avdelningschef, Stadsledningskontoret Göteborg
anette.johannesson@stadshuset.goteborg.se

Louise Odengard

Avdelningschef, Stadsledningskontoret Göteborg
louise.odengard@stadshuset.goteborg.se

Babbs Edberg
Stadsdelsdirektör Centrum, Göteborgs Stad
babbs.edberg@centrum.goteborg.se

Erika Hägg
Förvaltningschef Vård- och omsorg Partille
Representerar kranskommunerna Mölndal, Öckerö, Härryda och Partille
erika.hagg@partille.se

Camilla Blomqvist
Stadsdelsdirektör Norra Hisingen
camilla.blomqvist@norrahisingen.goteborg.se 

Adjungerad
Maria Ljung

Planeringsledare, Kommunalförbundet GR
maria.ljung@grkom.se

Anne-Charlotte Larsson, Processledare
076-77 16 792
anne-charlotte.larsson@vgregion.se

Senast uppdaterad: 2019-05-13 08:27