Styrgrupp

Offentliga vårdcentraler 
Tomas Johansson, Ordförande
Verksamhetsutvecklare PVO 3
tomas.u.johansson@vgregion.se
0705-645221

Alingsås kommun
Kristina Bornhall
Medicinskt ansvarig sjuksköterska
kristina.bornhall@alingsas.se
0322-616742, 0734-269908

Alingsås kommun
Fredrik Forsberg
Avdelningschef, Hälso- och sjukvård
fredrik.forsberg@alingsas.se
0322-617054, 0702-601403

Lerums kommun
Lotta Jonzén
Verksamhetschef, hälso- och sjukvård
lotta.jonzen@lerum.se 
0302-522211 

Alingsås lasarett
Agneta Lindberg
agneta.lindberg@vgregion.se

Offentliga vårdcentraler
Annette Olofsson
Vårdcentralschef, Närhälsan Ängabo
annette.rk.olofsson@vgregion.se
010-4359224, 0708-492789

Offentliga vårdcentraler
Björn Widell
Vårdcentralchef Närhälsan Lerum
bjorn.widell@vgregion.se
0302-55120, 0760-510514

Offentliga vårdcentraler
Hanna Huhtamo
Vårdcentralschef, Sollebrunn
hanna.huhtamo@vgregion.se
0322-83774, 0761-028115

Offentliga vårdcentraler
Malin Bomberg
Vårdcentralschef, Närhälsan Floda
malin.bomberg@vgregion.se
0700-852913

Offentliga vårdcentraler
Martina Bergsten
Vårdcentralschef, Närhälsan Gråbo
martina.bergsten@vgregion.se

Offentliga vårdcentraler
Iren Berglund Borg
Vårdcentralschef, Närhälsan Sörhaga
0322-226751, 0724-513843

Privata vårdcentraler
Eva Öhrvall
Verksamhetschef Nötkärnan Sävelången Vc, Alingsås
eva.ohrvall@notkarnan.se 
0322-229800

Privata vårdcentraler
Frida Perciwall-Mattsson
Verksamhetschef, Bräcke diakoni, vårdcentralen Centrum
eva.ohrvall@notkarnan.se
0322-280159

Privata vårdcentraler
Ingalill Wester
Verksamhetschef, Din vårdcentral, Lerum
ingalill.wester@dinvcilerum.se 
0302-499900

Privata vårdcentraler
Jenny Nilsson
Verksamhetschef, MedPro Clinic, Noltorp vårdcentral
jenny.nilsson@medpro.se
0764-661486